Van Gogh Alive – The experience, Fyrishov

Passa på att uppleva en unik och fantastisk utställning i Uppsala under din vistelse hos oss!

Plats: Fyrishov Hall C

Välkommen till en magisk värld där dom världskända målningarna får liv.

Upplev den världskända konstnären Vincent van Goghs konstnärskap på ett förtrollande sätt i Uppsala sommaren 2022. Vincent van Goghs verk har visats och uppskattats runt om i världen i över 100 år – men aldrig så här!

Van Gogh Alive  – The Experience är en digital konstupplevelse med levande grafik och musik som stimulerar alla sinnen. Utställningen har förtrollat över 8,5 miljoner människor i över 75 lämnder i städer såsom Beijing, Mexico City, München, London, Sidney och Madrid för att nämna några. Med över 3000 inspirerande bilder förvandlas väggar, golv och tak till konstverk som tillsammans blir en fantastisk kulturell upplevelse i Uppsala för hela familjen – en multisensorisk upplevelse!

Van Gogh Alive – The Experience pågår i Uppsala, Fyrishov under perioden 16 juni – 18 september 2022.

Utställningsplats: Fyrishov Hall C, adress

ÖPPETTIDER

16 juni – 21 augusti

Måndag – söndag: 11.00 – sista insläpp 16.00 (stängning 17.30)
Obs. Midsommarafton och midsommardagen stängt

22 augusti – 18 september

Måndag: stängt
Tisdag – onsdag: 09.00 – sista insläpp 16.00 (stängning 17.30)
Torsdag – fredag: 13.00 – sista insläpp 18.00(stängning 19.30)
Lördag – söndag: 11.00 – sista insläpp 16.00 (stängning 17.30)

Biljettinformation

Boka biljetter i samband med din vistelse hos oss på Akademihotellet eller direkt på vangoghalive.se/ Biljetter säljs till en slottid.

Pris
Vuxen: 225 kr (måndagar 195 kr)
Ungdom 7-18 år och student: 175 kr
Skola: 140 kr per person

Har du frågor, ring hotellets reception tel 018-15 51 90.

Välkomna till Akademihotellet!

,